Jak żyć? Czyli akrylowa masakra kontra ekskluzywna wełna

Na warsztatach będziemy tworzyć czapy z grubiutkiej mieszanki wełny dziewiczej i alpaki!

Jednym z powodów, dla których sama zaczęłam dziergać był brak możliwości kupienia w sklepie prostej, spełniającej swoje zadanie czapki. Normalnej czapki, która ochroni przed zimnem i w której głowa nie zapoci się minutę po wejściu do autobusu – nie znoszę efektu przylizanych, wilgotnych włosów! Kluczem do rozwiązania zagadki okazał się być SKŁAD MATERIAŁU.

Zatrważająca większość czapek oferowanych nam obecnie przez sieciówki to w 100% akryl – najtańszy i najbardziej beznadziejny zamiennik wełny. Nie grzeje, nie oddycha, nie wchłania wilgoci. Mechaci się i szybko szarzeje. Brrr! Uważajcie także na czapki opisywane na stronach jako „wełniane”. Bardzo często jest to tylko zabieg marketingowy; o ile nie jestto produkt premium, wełna stanowi zazwyczaj nie więcej niż 20% składu materiału – 80% sztuczności skutecznie niweczy jej naturalne zalety.

Zaczynając swoją przygodę z drutami dużo czytałam o właściwościach dostępnych materiałów i sporo z nich przetestowałam. Wniosek? Bardzo prosty: im naturalniej, tym lepiej! Wiecie jednak, jak ciężko jest dostać stacjonarnie wełnianą włóczkę? Pisząc wełnianą mam na myśli 100% wełny w składzie. Zaryzykuję stwiedzenie, że jest to PRAKTYCZNIE NIEMOŻLIWE. „Wełniane” włóczki oferowane przez panie w pasmanteriach mają – w najlepszym wypadku – 50% wełny w składzie. Na moje oko normę stonowi około 30% a nierzadko wełny nie uświadczymy wcale.

Anegdota z pasmanterii w galerii handlowej: piękna, przeszklona witryna, cała ściana wypełniona po brzegi włóczkami we wszystkich kolorach tęczy – można powiedzieć, marzenie! Wchodzę, rozglądam się a mój entuzjazm gaśnie z każdą minutą. Na jakieś 300 rodzajów włóczek tylko jedna ma w składzie wełnę, niecałe 50%. Pytam więc grzecznie ekspedientkę czy miewają, czy może planują zamawiać prawdziwą wełnę, „taką wie pani, 100% i najlepiej grubą”. Dziewczyna patrzy się na mnie zupełnie jakbym pytała, czy specjalnie dla mnie sprowadzi krokodyla. Po chwili duka niewyraźnie, że nie zamawiają takich rzeczy, bo drogo.

Ano drogo, bo jakość zna swoją wartość. Od roku wełniane włóczki zamawiam online.

Ściskam, Dominika

Dodaj komentarz